Minden felnőtt férfinak életében rendszeresen fel kellene keresnie egy urológust, aki ellenőrzi a prosztata állapotát és egészségét. Az egyik diagnosztikai módszer a vérvétel, amelyből meghatározható a PSA-szint. A magas PSA-szint a vérben általában arra utal, hogy a férfinak prosztataproblémái vannak, amelyeket kezelni kell. Vajon a magas PSA-szint mindig prosztatarákot jelent? És hogyan zajlik a vizsgálat? Ezekre a kérdésekre alább talál választ.
A férfiak nem szívesen mennek orvoshoz. Úgy érzik, hogy ha nincs komoly panaszuk, az orvos feleslegesen vizsgálná őket, és még találhatna valamit, amit kezelni kellene. Sokan vallják azt a filozófiát, hogy az egészséges embernek nincs mit keresnie az orvosnál. Nem szükséges elmagyaráznunk, hogy ez a hozzáállás hosszú távon nem előnyös, hiszen a megelőző vizsgálatok során a szakember felismerheti a súlyosabb betegségek kezdeti stádiumát, amelyeket így sikeresen gyógyítani lehet, vagy könnyebben ellenőrzés alatt tarthatók.
Mit érdemes tudni a PSA méréséről?
Mi az a PSA (prosztata specifikus antigén)?
A prosztata specifikus antigén, röviden PSA, egy szerin proteáz, amelyet a prosztata sejtjei termelnek. Feladata az ondó cseppfolyósítása és a spermiumok normális mozgásának elősegítése. Normál esetben a PSA csak nagyon kis mennyiségben van jelen a vérben. Ahhoz, hogy a szabad PSA szintje emelkedjen, valamilyen kóros folyamatnak kell elindulnia a szervezetben, amelyet kezelni kell. Mielőtt azonban megijedne, fontos tudni, hogy a magas PSA-szint nem mindig jelenti prosztatarák jelenlétét.
A PSA normális értékei a vérben
A PSA normális szintjét gyakran a férfi életkora alapján határozzák meg. Ha Ön 40 és 49 év közötti, a felső határ körülbelül 2,5 ng/ml. Az 50 és 59 év közötti férfiaknál ez a határ 3,5 ng/ml-re emelkedik. A 60 és 69 év közöttieknél 4,5 ng/ml, míg a 70 év felettieknél a határérték 6,5 ng/ml-re tolódik.
Mi befolyásolja a PSA értékét?
Amint az előző bekezdésből is kiderült, a PSA szintjét jelentősen befolyásolja az életkor. Természetes, hogy az évek előrehaladtával a PSA enyhén emelkedik.
Egészségügyi problémák esetén a PSA-szint jelezheti a következőket:
Bizonyos esetekben a PSA-szintet befolyásolhatja az intenzív testmozgás, különösen, ha azt a vizsgálat előtti két napon belül végezte. (Ez néha álpozitív eredményeket okozhat.) Továbbá, a PSA-szintet befolyásolhatja a prosztata vizsgálata vagy katéter használata is. Ezért ajánlott, hogy a vérvétel és ezen eljárások között eltelt időtartamot betartsa. Orvosa részletes tájékoztatást fog adni arról, hogyan készüljön fel a vizsgálatra.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Mindenki ideges egy fontos vizsgálat előtt, de nincs mitől tartania. A PSA méréséhez vérmintát vesznek Öntől, amelyet laboratóriumban elemeznek. Ha rosszul érzi magát vérvételkor, kérheti, hogy fekve végezzék el a mintavételt. Javasolt, hogy a vizsgálat előtt növelje folyadékbevitelét, így elkerülheti, hogy a vér túl sűrű legyen, ami megnehezítené a mintavételt. Ha hidegek a kezei, próbálja meg azokat felmelegíteni a vérvétel előtt. (Például langyos víz használatával javíthatja a vérkeringést a kezében.)
Hogyan csökkenthető a PSA a vérben?
A prosztataproblémák kezelésére hatékonyak a természetes étrend-kiegészítők, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a likopin, az afrikai szilva, a kisvirágú füzike, a csalán és a fűrészpálma. A likopin egy vörös színanyag, amely például a paradicsomban található, és amely segíthet csökkenteni a prosztatarák kialakulásának kockázatát. Emellett csökkentheti a PSA-szintet is, amely a következő vizsgálatok során kimutatható lesz.
A felsorolt gyógynövények különösen hatékonyak a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteinek kezelésében, mint például a gyakori vizelési inger, gyenge vizeletsugár, éjszakai vizelési kényszer és sok más kellemetlenség, amelyek jelentősen befolyásolhatják a közérzetét.
Próbálja ki a prosztatára szánt természetes étrend-kiegészítők szedését, amelyek ezeket az anyagokat tartalmazzák, és átfogó kezelést nyújtanak a prosztatájának.