A prosztata egy olyan mirigy, amely a férfiak reprodukciós rendszerének, de részben a húgyúti rendszernek is a része. Amikor a férfiak fiatalok, általában semmi komolyabb problémát nem okoz. Azonban az emberi test öregszik, ezért alaposabb és célzottabb gondoskodást igényel. Még így sem zárható ki teljesen, hogy egy napon prosztatarákot diagnosztizálnak Önnél. Mit jelent ez az előrejelzés? És mire számíthat?
A férfiak többsége nem gondoskodik olyan lelkiismeretesen az egészségéről, mint ahogyan azt a nők teszik. Az orvosi látogatást – különösen, ha nem éreznek semmilyen panaszt – feleslegesnek tartják. Ráadásul sokak véleménye szerint az orvosok olyan problémákat keresnek, amelyek valójában nem léteznek. Miért is mennének elébe ennek?
Azonban megelőzés nélkül észrevétlenül alakulhatnak ki kellemetlen, sőt, gyakran nagyon súlyos betegségek, amelyek akár a hosszú és minőségi élet kilátásait is veszélyeztethetik. Ezek közül az egyik legrettegettebb betegség a prosztatarák.
Mi történik, ha egy rutinvizsgálat során éppen Önnél találják meg?
Mi az a prosztatarák?
A prosztatarák egy nagyon súlyos betegség, amely leggyakrabban középkorú vagy idős férfiakat érint. Ebben az esetben a rák a prosztatát támadja meg, amely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és szorosan körülveszi a húgycső egy részét. Elsődleges funkciója az ondó életképességéhez szükséges folyadék termelése. Ezenkívül felelős a tesztoszteron termeléséért.
Ez a rák, akárcsak más típusai, tovább terjedhet a testben. Ebben az esetben áttétekről beszélünk. Ha a prosztatarákot nem kezelik, halálhoz vezethet.
A prosztatarák tünetei és jelei
A prosztatarák felismerésének egyik módja a korai tünetek időben történő észlelése. A probléma azonban az, hogy ezek jelentősen átfedhetnek kevésbé súlyos prosztatabetegségek tüneteivel. Ezért ha tévesen értelmezik őket, és a férfi nem megy el orvosi vizsgálatra, a túlélés esélye rosszabb lehet, ha a helyes diagnózist csak később állapítják meg.
Keresse fel orvosát, ha az alábbi tüneteket tapasztalja:
- Gyakoribb vizelési inger
- Gyengébb vizeletsugár
- Vér a vizeletben
- Erekciós zavar
- Fájdalom az alhasban, mellkasban vagy hátban
Nem minden tünet jelenti azonnal a rák jelenlétét. Lehet szó jóindulatú prosztata-megnagyobbodásról is. Azonban jobb biztosra menni, ezért mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni.
A prosztatarák áttétei
Az agresszív prosztatarák áttétet képezhet a test más részeire. Gyakran előfordul, hogy a csontokba terjed, különösen a medence, a csípő vagy a gerinc csontjaiba. Ha a rák ebben a stádiumban van, nagyon súlyosnak számít. Sokszor ez már a végső stádium, amikor az orvosok nem tudnak segíteni.
A prosztatarák kezelése
Amikor orvoshoz fordul, az orvos manuális vizsgálatot végez a prosztatán. Emellett ultrahangos vizsgálatot, vizelet- és vérvizsgálatot is végezhet. Az eredmények alapján pontos diagnózist állít fel. Ezután meghatározza, hogy a betegség melyik stádiumában jár. Minél korábban fedezik fel a betegséget, annál jobbak az esélyei. Ez azonban nem mindig garancia, mivel az agresszív daganatok a korai felismerés ellenére is nehezen kezelhetők.
Az orvos a következő kezeléseket írhatja elő:
- Sebészeti beavatkozás vagy sugárkezelés
- Hormonális terápia
- Immunterápia
- Kemoterápia
Természetesen ez egy hosszú folyamat lesz. Ha azonban a rák nem terjedt tovább a test más részeire, a túlélési esélyek viszonylag magasak. Fontos azonban észben tartani, hogy a prosztatarák, akárcsak más ráktípusok, idővel visszatérhet. Ezért elengedhetetlen, hogy lelkiismeretesen részt vegyen minden orvosi ellenőrzésen. Mert még nem tekintheti magát véglegesen gyógyultnak.
Ha szeretne még a kontrollvizsgálatok között is egy kis bizonyosságot szerezni arról, hogy minden rendben van, vásárolhat otthoni prosztatarák tesztet. Ez ugyan nem helyettesíti a professzionális orvosi vizsgálatot, de időben figyelmeztethet arra, hogy érdemes orvoshoz fordulnia.
A prosztatarák megelőzése
Bár az életben nem minden előzhető meg, a prosztatarák esetében is érdemes figyelmet fordítani a megelőzésre. Ez bizonyos mértékig csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát. (Ahogyan már említettük, a genetikai tényezők és más kockázatok teljes mértékben nem zárhatók ki.)
Általánosságban a férfiak számára ajánlott:
- Paradicsom és más vörös színű zöldségek fogyasztása, amelyek likopint tartalmaznak
- A gyümölcsök és zöldségek mennyiségének növelése az étrendben
- Hüvelyesek rendszeres fogyasztása
- Minőségi zöld tea fogyasztása
- Kávé fogyasztása
- Egészséges zsírok bevitele az étrendbe
Továbbá erősen javasolt a dohányzás abbahagyása, mivel az jelentősen növelheti a rák kialakulásának kockázatát. Ez nemcsak a prosztatarákra igaz.
Az étrendből nem hiányozhatnak a halak sem, amelyek gazdagok Omega-3 zsírsavakban. Egyes szakértők szerint a tejtermékek és a folsav rendszeres fogyasztása is előnyös lehet.
A megelőzés fontos része a rendszeres testmozgás, valamint az orvosi szűrővizsgálatokon való részvétel.
Ha az orvosi vizsgálatok eredményei rendben vannak, érdemes lehet kipróbálni természetes étrend-kiegészítőket, amelyek támogatják a prosztata normál működését. Például megfelelhet Önnek a Uniprosta, egy több összetevőt tartalmazó étrend-kiegészítő.