A fúziós prosztatabiopszia ijesztően hangzik. Ez azt jelenti, hogy szövetmintát vesznek, amelyet később további vizsgálatoknak vetnek alá. Mivel ez az eljárás félelmet kelthet, elmondunk mindent, amit erről tudnia kell.
A megelőzés fontos. Minden téren. Sajnos azonban, ami a reproduktív szerveinket illeti, hajlamosak vagyunk megfeledkezni róluk – egészen addig, amíg meg nem jelenik a gyakori vizelés, vagy akár a fájdalom vizelés közben.
Mivel a problémák mögött nem mindig csak jóindulatú prosztatanagyobbodás állhat, saját érdekében érdemes rendszeresen részt vennie orvosi szűrővizsgálatokon. Amennyiben orvosának nem tetszenek a vizsgálati eredményei, javasolhatja a prosztatabiopsziát, amely segít pontosabban meghatározni a problémái természetét.
Hogyan zajlik a prosztatabiopszia? És milyen kockázatokkal járhat ez az eljárás?
Mi a prosztata biopszia?
A biopszia általános kifejezése egy olyan beavatkozásnak, amelynek célja a páciens szöveteinek eltávolítása. Ezáltal az orvosok pontosíthatják a beteg egészségügyi problémájának biológiai természetét. Az orvosok általában a potenciálisan problémás területről vesznek szövetmintát. Ennek a módszernek az előnye a diagnosztika nagyobb pontossága és a páciens számára viszonylag alacsony invazivitása.
A prosztatabiopszia elsősorban a prosztatarák diagnosztizálására szolgál. Bár ez ijesztően hangozhat, ha időben felfedezik, jó esély van a gyógyulásra.
Hogyan végzik?
Az eljárás során az orvos egy tű segítségével vesz szövetmintát. Annak érdekében, hogy ne sérüljenek egészséges szövetek, az orvos ultrahangos navigációt alkalmaz. Egyes esetekben a beavatkozást helyi érzéstelenítés mellett végzik, amely biztosítja az érintett terület érzéketlenségét.
A prosztatabiopszia általában rövid ideig tart. Az érzéstelenítés alkalmazása miatt nem tekinthető fájdalmasnak. Azok a biopsziatípusok, amelyek metszést igényelnek, hosszabb ideig tarthatnak.
A prosztatabiopszia fájdalomérzete
Amennyiben orvosa részleges vagy teljes érzéstelenítést alkalmaz, a biopszia általában nem fájdalmas. Ennek ellenére érezhet enyhe szúrást, amikor az orvos szövetmintát vesz. Emiatt nem kell félnie az eljárástól.
Az eredményeket az orvos a labor gyorsaságától függően adja át. Ez általában személyesen történik, de előfordulhat, hogy telefonon keresztül tájékoztatják. Ez az orvos szokásaitól függ.
A prosztata biopszia következményei és kockázatai
Nincs olyan beavatkozás, amely teljesen kockázatmentes lenne. A biopszia után rövid ideig előfordulhat vérzés.
Ezen kívül tapasztalhat:
- Érzéketlenséget (amelyet az érzéstelenítés okoz)
- Enyhe kényelmetlenséget, amely 1-2 napig tarthat
- Vér jelenlétét a vizeletben vagy az ejakulátumban
Amennyiben ezek a tünetek rosszabbodnak ahelyett, hogy javulnának, mindenképpen forduljon orvoshoz.
A prosztatabiopszia negatív hatásai ritkák. A legnagyobb kockázat, mint bármilyen szövetsérülés esetén, a szepszis lehet, amely súlyos esetben akár halálhoz is vezethet.
A szepszis figyelmeztető jelei közé tartozik:
- Szapora szívverés
- Láz
- Hidegrázás
- Zavartság
- Légzési nehézségek
- Fájdalom és kellemetlenség
- Izzadtságos bőr
Ha ezek a tünetek jelentkeznek, hívja orvosát, vagy forduljon a legközelebbi egészségügyi intézményhez. Ellenkező esetben azonban nincs oka aggódni.
Ne feledje, hogy a problémák legjobb megelőzése a rendszeres orvosi szűrővizsgálatok. Orvosa hosszú távú táplálékkiegészítők szedését is javasolhatja a prosztata támogatására.
Olyan készítményt válasszon, amely komplex összetételű, és tartalmazza az alábbiakat:
A hosszú távú táplálékkiegészítés biztosítja, hogy a prosztatája megkapja azt az átfogó gondoskodást, amely szükséges az optimális működéséhez.