A cink az egyik alapvető tápanyag, amelyre az emberi szervezet normális működéséhez szükség van. Különösen a felnőtt férfiaknak kellene rá odafigyelniük, mivel hatással van a normális merevedésre. Mit kellene még tudnia a cinről? Nézzük meg alább!
Az emberi szervezetnek számos tápanyagra van szüksége a megfelelő működéshez, hogy biztosítsa a sejtek normális termelését, támogassa az immunrendszert és elősegítse a vörösvérsejtek normális számát. Sokan azonban nem törődnek azzal, hogy mire is jó a cink. Talán néhányan tudják, hogy bőrön is alkalmazható cinkes kenőcs formájában (amely hatékony segítőtárs az akné ellen). De ezen kívül? Ki tudja.
Mivel a cinknek számos pótolhatatlan szerepe van a szervezetben, nézzük meg részletesebben, mit érdemes róla tudni.
Mi is az a cink?
A cink egy fém, amelyet ötvözetek gyártására használnak. Ez az elem ugyanakkor alapvetően fontos minden élő szervezet normális működéséhez (beleértve a növényeket is). Bár a szervezetnek csak viszonylag kis mennyiségben van rá szüksége, semmiképp sem szabad elhanyagolni a bevitelét.
A cink legfőbb funkciói a szervezetben:
- Génexpresszió
- Az immunrendszer támogatása
- DNS-szintézis
- Bizonyos enzimatikus reakciók támogatása
- Sebgyógyulás
És még sok más
A cink legjobb hatásai
A cinkben gazdag ételek hosszú távon számos előnnyel járhatnak. Támogatja a gyorsabb sebgyógyulást, alapvető fontosságú az immunrendszer normális működéséhez, amely megvédi a szervezetet az idegen kórokozóktól, javíthatja az aknét, és akár csökkentheti az időskorhoz kötődő betegségek kialakulásának kockázatát is. Nem utolsósorban képes csökkenteni a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat.
Cink a prosztatára és a húgyutakra
Először is megemlítjük, hogy a cink szoros összefüggésben van a férfi szervezet tesztoszteronszintjével. Ha nem visz be elegendő mennyiségű cinket az étrendjével, az a tesztoszteronszint csökkenéséhez vezethet. Különösen az idősebb férfiaknál létfontosságú a cink pótlása. A cink továbbá hozzájárul a férfi szexualitás támogatásához. Ha problémái vannak az erekció fenntartásával, érdemes lehet megfontolnia a cink pótlását.
A cink a prosztata egészségéhez is hozzájárulhat. Különösen azzal, hogy csökkentheti a prosztatarák kockázatát. (Fontos azonban, hogy ne lépje túl az ajánlott napi adagot, mivel a túlzott cinkbevitel éppen ellenkező hatást válthat ki. Az étrend-kiegészítők gyártói által megadott utasításokat betartó felhasználóknál ez azonban nem valószínű.)
Hogyan szedjük a cinket?
A cink pótlásának több módja is van. Választhatja a cinkben gazdag ételek fogyasztását, vagy cinktartalmú férfi étrend-kiegészítőket, amelyek általában más anyagokat és gyógynövényeket is tartalmaznak, amelyek támogatják a prosztata normális állapotát. (Ezek közül említhetjük például a fűrészpálmát, az afrikai szilvát, a kisvirágú füzikét és a likopint.) Ezenkívül kombinálhatja ezt a kétféle bevitel módját, hiszen valószínűleg nem tudja minden nap elegendő mennyiségű cinket bevinni az ételekkel.
Cinket tartalmazó ételek például:
- Húsok
- Halak
- Hüvelyesek
- Tejtermékek
- Tojás
- Teljes kiőrlésű termékek
Ezenkívül néhány zöldségfajta is tartalmaz cinket, például a gombák, a zöldborsó és a spárga.
Mit érdemes megjegyezni? A cink stabil beviteléhez a szervezetbe érdemes hosszú távon férfiaknak szánt étrend-kiegészítőket használni. A legjobb, ha olyanokat választ, amelyek támogatják a prosztata és a húgyutak normális állapotát. Ezek ugyanis a cinken kívül tartalmazzák a fent említett gyógynövényeket (csalán, füzike, szilva…) és más anyagokat (likopin, szelén) is. Ne feledkezzen meg az egészséges életmódról sem, amely segít Önt a lehető legtovább aktívan tartani.