Az egészséges életmód a hosszú élet és a jó fizikai állapot egyik kulcsa lehet. Valljuk be azonban, hogy sok férfi hajlamos azt hinni, legyőzhetetlen. Azonban, ha túl sokáig él káros szokásokkal, ezek előbb-utóbb utolérik. Ezért nézzük meg, hogyan segítheti az életmódja a prosztata egészségét.
A férfiak általában nem foglalkoznak a prosztatájuk állapotával – legalábbis addig, amíg nem okoz problémát. Ha nevet is tesznek idősebb barátaikon, akik gyakrabban járnak a mosdóba, tudniuk kell, hogy valószínűleg az élet egy későbbi szakaszában ők is szembesülnek ezzel a problémával.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás ráadásul még a kisebb gondok közé tartozik. Férfiakat érinthet krónikus prosztatagyulladás vagy akár prosztatarák is. Ezért rendkívül fontos, hogy időben kezdjenek el rendszeresen részt venni megelőző szűrővizsgálatokon, amelyek során az orvos ellenőrzi, hogy minden rendben van-e.
Emellett érdemes megismerni néhány további tippet, amelyek segítenek az egészséges táplálkozás kialakításában, és abban, hogy mit érdemes elkerülni a prosztata egészségének érdekében.
Hogyan befolyásolja az étrend a férfiak egészségét?
Biztosan hallotta már ezt a mondást: „Az vagy, amit megeszel.” Bár néhányan kételkedhetnek benne, nem lehet eltagadni, hogy van benne igazság. Az emberi szervezet normális működéséhez vitaminokra, ásványi anyagokra, fehérjékre, egészséges zsírokra, rostokra, vízre és sok más anyagra van szüksége.
Ahogy öregszünk, a szervezet igényei változhatnak. Például nagyobb szüksége lehet antioxidánsokra, különösen, ha dohányzik, sok alkoholt fogyaszt, vagy állandó stressznek van kitéve. A rostok javíthatják az emésztést, amely befolyásolja, hogy a tápanyagok hogyan szívódnak fel a szervezetben. (Ha túl sok zsírt szív fel, az elhízáshoz és szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.) Ezért fontos időben felismerni, hogy a teste nem egy szemetesláda. Megérdemli a legjobbat – beleértve a megfelelő gondoskodást is.
Nem megfelelő ételek a prosztatára
Lehet, hogy nem lesz öröm olvasni, de a prosztata számára nem előnyös ételek között sok olyan van, amit valószínűleg szeret. Természetesen nem azt mondjuk, hogy teljesen le kell mondani róluk. (Bár ha lehetséges, az mindenképpen jobb lenne.) Kezdje azzal, hogy minél inkább korlátozza ezek fogyasztását.
Ezek közé tartozik:
- Vörös húsok
- Feldolgozott húsok (felvágottak, húskészítmények)
- Félkész ételek
- Zsíros tejtermékek
- Alkohol
- Telített zsírok
Mely ételeket érdemes fogyasztani?
A prosztatának és az egész testnek is jót tesz, ha bőségesen fogyaszt friss és minimálisan feldolgozott ételeket, amelyek gazdagok vitaminokban és más fontos tápanyagokban. Ez azt jelenti, hogy étrendjét változatos friss gyümölcsökkel és zöldségekkel kell gazdagítania.
Különösen figyeljen a paradicsomra és az abból készült minőségi termékekre (paradicsompüré, paradicsomszirup stb.), a brokkolira, hüvelyesekre és szójababra (ezeket tofu formájában könnyen beillesztheti az étrendjébe), valamint a gránátalmára. Az étrendből nem hiányozhatnak a halak és a tenger gyümölcsei, valamint a zöld tea sem. Gyógynövények közül ne hagyja ki a csalánt, a fűrészpálmát, a kisvirágú füzikét és az afrikai szilvát.
Természetesen, ha étrendjébe citrusféléket, avokádót vagy gyökérzöldségeket is beilleszt, az sem okoz problémát. Mérsékelt mennyiségben fogyasszon olajos magvakat és dióféléket is.
Mi árt még a prosztatának?
Talán nem kell külön említeni, hogy a dohányzás és az alkoholfogyasztás rendkívül káros a prosztatára. Ezért érdemes minél előbb megszabadulni ezektől a szokásoktól. Meglátja, jobban fogja érezni magát, és a pénztárcáját is kíméli.
Fontos továbbá, hogy a férfiak:
- Fogyasszanak természetes étrend-kiegészítőket a prosztatájuk támogatására
- Rendszeresen mozogjanak
- Figyeljenek a minőségi alvásra
- Igyekezzenek csökkenteni a stresszt
- Rendszeresen járjanak szűrővizsgálatokra
Bár mindez egyszerűnek tűnhet, ha módosítja életmódját, és jobban odafigyel étrendjére, vitalitásban és elégedettségben is változást tapasztal. Következő lépésként érdemes természetes étrend-kiegészítőt is szedni, amelyben megtalálható a likopin, cink, csalán, kisvirágú füzike, fűrészpálma és afrikai szilva.