Amikor iszik valamit, számíthat arra, hogy egy idő után vizelési ingere lesz. Miután elvégezte a dolgát, visszatér a napi teendőihez, és nem foglalkozik tovább a dologgal. A vizelet színe azonban sokat elárulhat az életmódról és az egészségi állapotról. Nézzük meg tehát, milyen vizeletszínek léteznek, és mikor érdemes orvoshoz fordulni.
A vizelet egy olyan folyadék, amely salakanyagokat tartalmaz. Úgy keletkezik, hogy a vesék szűrik a vért, és ami felesleges, az a húgyhólyagba kerül. Amikor a húgyhólyag megtelik, az agy jelet küld, hogy ki kell üríteni. Ha ezt figyelmen kívül hagyja, kellemetlen érzést, váratlan baleseteket, vizeletinkontinenciát, szélsőséges esetekben pedig a húgyhólyag repedését okozhatja.
Kevesen vizsgálják meg a vizeletük színét. Ha pedig valamilyen eltérés jelenik meg, nem mindenki meri szóba hozni. Az ürítési funkciók ugyanis még mindig tabunak számítanak a társadalomban.
A változásokról azonban mindig beszélnie kell az orvosával, aki meg tudja ítélni, hogy nincs-e komolyabb egészségügyi probléma. Mire kell tehát odafigyelni?
Mi a normális vizeletszín?
Normális vizeletszínnek számít minden, ami a világossárgától a borostyánsárgáig terjed. Ezek az árnyalatok azt jelzik, hogy szervezete optimálisan el van látva vízzel. A sárga szín a hemoglobin lebontása során keletkezik.
Nem kell aggódnia akkor sem, ha a vizelete sárga, és az árnyalat akár neonsárgának tűnik. Ebben az esetben általában a B-vitaminok túlzott bevitele áll a háttérben.
Mit árul el rólunk a vizelet színe?
Színtelen vizelet
Sokan a színtelen vizeletet tartják ideálisnak, és minden lehetséges módon megpróbálják elérni. Az igazság azonban az, hogy a színtelen vizelet nem az egészség jele. Ez azt jelzi, hogy túl sok folyadékot fogyaszt, és érdemes lenne csökkenteni a bevitelt.
Ez nemcsak azért fontos, mert ezzel túlterheli a veséit, hanem azért is, mert elektrolit-egyensúlyzavart okozhat a szervezetben. Egészségügyi problémák szempontjából a színtelen vizelet májproblémákra is utalhat (pl. cirrózis, vírusos hepatitis). Ha tudja, hogy normális folyadékmennyiséget fogyaszt, mindenképpen forduljon orvoshoz.
Vörös vizelet
A vörös vizelet nemcsak sötét lehet, hanem rózsaszínes árnyalatú is. Ez általában azt jelzi, hogy vér van a vizeletben, ami nem természetes.
A vörös vagy rózsaszín vizelet okai eltérőek lehetnek. Vér nyomai jelentkezhetnek megnagyobbodott prosztata, vagy éles szélű húgyúti kövek miatt, amelyek vérzést okozhatnak. Nem zárható ki azonban a daganatos betegség sem. Ezért a legjobb, ha felkeresi urológusát. Ha ő nem talál semmit, konzultáljon nefrológussal, aki a vesebetegségekre szakosodott.
Bizonyos esetekben azonban a vér jelenléte fiziológiai eredetű, tehát nem kell azonnal rosszra gondolni. (Mindig jobb azonban ellenőrizni, hogy biztos legyen a helyzetében.)
Nemcsak betegségek, hanem egyes élelmiszerek is okozhatnak rövid távon vörös vagy rózsaszín vizeletet. Ilyen például a cékla, a rebarbara és az áfonya.
Narancssárga vizelet
A narancssárga vizelet általában dehidratációra utal. Ha azonban a vizelete narancssárga, és a széklete világos árnyalatú, az epehólyag vagy a máj problémájára is utalhat. A narancssárga vizelet a sárgaság egyik tünete lehet.
Barna vizelet
A sötétbarna vizelet általában szintén a dehidratáció jele, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Ezt azonban legjobban az orvosa tudja megítélni.
Barna vizeletet bizonyos ételek fogyasztása is okozhat, például a rebarbara, az aloe vagy a lóbab. Az orvosa emellett megvizsgálhatja májfunkciós problémák kizárása érdekében.
Kék és zöld vizelet
A zöld és kék vizelet a társadalomban viszonylag ritka jelenség. Mivel ezek nem természetes színek, a legtöbb esetben ételszínezékek állnak a háttérben. Ezenkívül előfordulhat, hogy a vizelet szokatlan színét egy orvosi vizsgálat során beadott kontrasztanyag okozza. Ilyen esetben ez a jelenség normálisnak tekinthető.
Ha azonban természetes okokat keresünk a kék és zöld vizeletre, szélsőséges esetben bakteriális fertőzés is állhat a háttérben. Ez azonban rendkívül ritka, így általában arról van szó, hogy valami olyat evett vagy ivott, ami megfelelő színezéket tartalmazott.
Mikor forduljon orvoshoz?
Orvoshoz kell fordulnia, ha a vizelete zavaros és kellemetlen szagú. Ilyen esetben valószínűleg húgyúti fertőzése van, amelyet kezelni kell. Ez az Ön érdekében is fontos, mivel a kezeletlen húgyúti fertőzések vesegyulladáshoz vagy prosztatagyulladáshoz vezethetnek.
Egy másik ok, amiért orvoshoz kell fordulni, ha vért észlel a vizeletében. Mindegy, hogy mennyit, azonnal konzultáljon orvosával, akár rózsaszínes árnyalatot, akár sötétvörös színt tapasztal. Mivel életveszélyes állapotról lehet szó, ne várjon, és azonnal hívja orvosát, miután kilépett a mosdóból.
Forduljon orvoshoz akkor is, ha az alábbiakat észleli:
- Nehézség a vizelés megkezdésében
- Fájdalom vizelés közben
- Égő érzés vizeléskor
- Gyakoribb vizelési inger
- Görcsök a hátban és az alhasban (ez arra utalhat, hogy egy kő próbál távozni a szervezetből)
- Gyakori éjszakai vizelés
Különös figyelmet fordítson azokra a tünetekre, amelyek vesegyulladásra utalhatnak.
Főleg az alábbiakat figyelje meg:
- Hányinger és hányás
- Genny jelenléte a vizeletben
- Vér a vizeletben
- Magas láz
- Hidegrázás
- Zavartság
- Kiütések
- Fájdalom a hátban, alhasban, oldalakban
- Szapora légzés és szívverés
Ha ezeknél a súlyos tüneteknél nem fordul orvoshoz, szepszis alakulhat ki, amely életveszélyes lehet. Ezért ne hagyja figyelmen kívül ezeket a jeleket.
Mi a húgyúti rendszer egészségének alapja? Elsősorban az optimálisan beállított folyadékbevitel, valamint a rendszeres urológiai és esetenként nefrológiai ellenőrzések. Emellett érdemes megfontolni természetes étrend-kiegészítők hosszú távú szedését is a prosztata egészségének támogatása érdekében.
Az étrend-kiegészítőknek az alábbi gyógynövényeket kellene tartalmazniuk:
- Afrikai szilva
- Fűrészpálma
- Nagy csalán
- Kisvirágú füzike
Ezenkívül keressen bennük likopint, cinket és szelént. Ezeknek a hatóanyagoknak és gyógynövényeknek a kombinációja a legjobban hat a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás tüneteire, amelyek közé tartozik a gyakoribb vizelési inger, gyenge vizeletsugár, gyakori éjszakai vizelés és számos más (elsőre jelentéktelennek tűnő) kellemetlenség, amelyek azonban jelentősen befolyásolhatják a belső egyensúlyát.