Normál körülmények között a vizeletnek nincs határozott színe vagy szaga. Ezért érdemes odafigyelni minden változásra. Bár lehet, hogy ez nem olyan egyértelmű probléma, mint a rózsaszín vagy vörös vizelet, amely vér jelenlétére utal a húgyutakban, a furcsa szagú vizelet is indokolt lehet egy orvosi vizsgálatra. De tudja, mit jelezhet?
A vizelet olyan folyadék, amely sokat elárulhat az egészségünkről. Ha zavaros, az húgyúti fertőzésre utalhat. A vizeletben található vér szintén problémát jelezhet, például vizeletkövekre vagy a húgyutak károsodására utalhat.
De a vizeletvizsgálat más dolgokat is kideríthet. Terhes nőknél például a preeklampszia nyomon követésére használják. A cukorbetegség is viszonylag könnyen kimutatható a vizeletből.
De mi köze van mindehhez a bűzös vizeletnek?
Hogyan lehet felismerni a bűzös vizeletet?
Az, hogy időnként bűzös vizeletet kell üríteni, teljesen normális lehet. Például reggel, ébredés után, amikor a szervezet nem eléggé hidratált, a vizelet szaga erősebb lehet. A bűzös vizelet azonban a húgyúti fertőzés egyik tünete is lehet. Ha gyakrabban érzel pisilési késztetést, és égő, vágó érzést tapasztalsz a vécén, akkor ideje orvoshoz fordulni.
Ébernek kell lenned akkor is, ha a vizeleted rendszeresen és hosszú ideig bűzlik. Ilyen esetben nem szabad várnod, és azonnal időpontot kell kérned egy alaposabb egészségügyi kivizsgálásra szakembernél.
A vizeletszag leggyakoribb okai
Mielőtt pánikba esne, fontos tudni, hogy a bűzös vizelet oka nem mindig olyan komoly, hogy a legsötétebb forgatókönyveken kelljen gondolkodnia.
Lehetséges okok lehetnek:
- Túlságosan koncentrált vizelet (gyakran a szervezet elégtelen hidratáltsága miatt).
- Bizonyos élelmiszerek, például spárga fokozott fogyasztása.
- Kemoterápia.
- Fokozott B-vitamin-fogyasztás.
- Bizonyos antibiotikumok szedése.
- Cukorbetegség elleni gyógyszerek szedése.
- Húgyúti fertőzések.
- Bakteriális vaginózis.
- Cukorbetegség.
- Szervi elégtelenség.
Tehát, mielőtt az orvosok súlyosabb problémákra, például szervi elégtelenségre következtetnének, először számos egyéb tényezőt kell kizárniuk, amelyek befolyásolhatják a vizelet szagának változását.
Egyes nők a terhesség alatt erősebb vizeletszagra panaszkodhatnak, ami összefügghet azzal, hogy ebben az időszakban sokkal érzékenyebb a szaglásuk. Ezért előfordulhat, hogy valójában a vizelet szaga nem változott meg, csak a nők érzékelik intenzívebbnek.
Mi segít a vizeletszag ellen?
A legegyszerűbb tanács az, hogy figyeljen jobban a napi folyadékbevitelre. Az erőfeszítései célja a világossárga, szagtalan vizelet legyen. (Ha vizelete teljesen átlátszó, akkor már túlhidratált. Ebben az esetben érdemes kicsit lassítani és kevesebb vizet inni.)
Egyéb ajánlások:
– Ne fogyasszon olyan ételeket, amelyek befolyásolhatják a vizelet szagát (ha szereti ezeket, akkor fogyasszon kevesebbet belőlük).
– Menjen el rendszeresen a WC-re, amikor szükségét érzi.
– Kezelje az esetleges betegségeket, amelyek befolyásolhatják a vizelet szagát.
Biztosan nem hibázik, ha javít az életmódján. Ez magában foglalja az alkohol korlátozását, ami kíméli a májat. Próbálkozhat hosszú távon húgyúti táplálékkiegészítőkkel is, amelyek gyógynövényeket és más hasznos anyagokat tartalmaznak. Próbálja ki az UNIPROSTA® étrend-kiegészítőt, amely lehet az első lépés az egészségesebb életmód felé.